Haber

ABD Temsilcisi, Tayvan ziyareti nedeniyle Çin tarafından onaylanmayı bir onur nişanı olarak görüyor

YENİ ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Lideri Michael McCaul, geçen hafta Tayvan’a yaptığı ziyaret nedeniyle Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından onaylanmasının kendisi için bir onur olduğunu söyledi.

Cumhuriyetçi Milletvekili McCaul konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “ÇKP tarafından yaptırıma tabi tutulmak bir onur nişanıdır” dedi. terimini kullandı.

Hiçbir şeyin ABD’yi Tayvan da dahil olmak üzere özgür ve demokratik ulusları desteklemekten caydıramayacağını kaydeden McCaul, “Gördün mü, bu temelsiz hareket, uluslararası ortaklarımızın daha fazla dikkatini çekerek ve ABD’nin bariz saldırganlığını açığa çıkararak ABD’nin çıkarlarına hizmet ediyor” dedi. ÇKP.” değerlendirmesini yaptı.

ABD’li yardımcıya yaptırım uygulandığı açıklandı

Çin Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, McCaul’un “Çin’in iç işlerine karıştığını ve çıkarlarına zarar verdiğini” belirttiği Tayvan ziyaretinin “tek Çin” ilkesini ihlal ettiğini ve “Tayvan ayrılıkçı güçlerine” yanlış bir sinyal gönderdiğini belirtti.

Bu nedenle Çinli yetkililer, McCaul’un Çin’deki varlıklarının dondurulacağını ve ülkeye girişine izin verilmeyeceğini açıklayarak, ABD’li vekile yaptırım uyguladıklarını açıkladı.

Tayvan lideri Tsai Ing-wen’in Amerika Birleşik Devletleri’ndeki temaslarının bir parçası olarak Çin, Tsai’nin Meclis Başkanı Kevin McCarthy ile ziyaret ettiği Hudson Enstitüsü, Ronald Reagan Başkanlık Kütüphanesi ve yetkililere de yaptırım uyguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu