Haber

Almanya, yakınları ülkede bulunan depremzedeleri geçici olarak kabul etmeye hazırlanıyor

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Türkiye’ye yardımlar devam ediyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Almanya’da yaşayanların depremden etkilenen yakınlarını geçici olarak yanlarında götürebilmeleri için harekete geçti.

Almanya İçişleri Bakanlığı ile ortak bir plan yürüttüklerini belirten Baerbock, şunları kaydetti: “Alman hükümeti olarak Almanya’daki ailelerin depremden etkilenen, evsiz ve tedaviye ihtiyacı olan yakınlarını geçici olarak alabilmelerine yardımcı olmak istiyoruz. Bunun için bir görev gücü oluşturuldu. Amacımız vizeyi yapmak. Bu süre zarfında mümkün olduğunca bürokratik bir süreç.”terimleri kullandı.

“Vizeler 3 ay geçerli olacak”

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser de Almanya’daki Türk ve Suriyeli ailelerin deprem bölgesindeki yakınlarını 3 ay süreyle yanlarında götürmelerini sağlamak istediklerini söyledi. “Almanya’daki Türk veya Suriyeli ailelerin afet bölgesindeki yakınlarını bürokratik olmayan bir şekilde yanlarında getirip barınma ve tedavi olmalarını sağlamak istiyoruz. Vizeler hızlı bir şekilde verilecek ve 3 ay geçerli olacak. Bunu yapacağız. Dışişleri Bakanlığı ile mümkündür.”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu