Haber

Almanya’da iki Türk gazeteci gözaltına alındı

Sabah Gazetesi’nin haberine göre, gazetenin Almanya Temsilcisi İsmail Erel ile Sabah Europe Genel Yayın Yönetmeni Cemil Albay, Frankfurt’taki evlerine polis tarafından düzenlenen baskın sonrasında gözaltına alındı.

Raporda, tutuklanma sebebinin Gülen örgütü üyesi olduğu iddia edilen Cevheri Güven’in şikayeti olduğu belirtildi. DW Türk, olayla ilgili olarak Frankfurt polisinden bilgi istedi ancak henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Haber Yayın Koordinatörü Orhan, Salı günü A Haber’de yaptığı açıklamada, gazetecilerin evlerinin sabah 06.00’da basıldığını ve baskının ardından gözaltına alındıklarını, gözaltına alınma gerekçelerine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadığını bildirdi. Daha önceden herhangi bir ihbar ve uyarı yapılmadığına dikkati çeken Salı, “Medyaya yapılan inanılmaz bir durum var” dedi. Salı günü Berlin’deki Türk Büyükelçiliği’nin de aktif olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Sabah Gazetesi Almanya Temsilcisi İsmail Erel ile Sabah Avrupa Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cemil Albay’ın, Cevheri Güven gibi kayıtlı bir FETÖ mensubunun şikayeti üzerine gözaltına alınmalarını kınıyorum. Gazetecilerin sabahın erken saatlerinde evlerine ve işyerlerine baskın düzenleyerek yaptıkları haberler nedeniyle ekipmanlarına el koyması basın özgürlüğünün açık ihlalidir” dedi.

Altun, Alman makamlarını “terörle mücadelede Türkiye ile samimi işbirliği yapmaya ve tutuklu Türk gazetecileri bir an önce serbest bırakmaya” çağırdı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de Twitter hesabından yayınladığı mesajla gazetecilerin tutuklanmasını kınadı. Çelik, “Almanya basın özgürlüğüne saygı göstermeli… Sabah gazetesi Almanya Temsilcisi İsmail Erel ile Sabah Avrupa Genel Yayın Yönetmeni Cemil Albay’ın FETÖ’nün şikayeti üzerine tutuklanmalarını kınıyoruz. üyeler.”

Dışişleri Bakanlığı: Türk basınına yönelik taciz ve korkutma eylemidir

Dışişleri Bakanlığı da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Sabah gazetesinin Frankfurt Bürosu temsilcilerinin bugün (17 Mayıs) Alman polisi tarafından gözaltına alınması Türk basınına yönelik bir taciz ve sindirme eylemidir. Bu menfur eylemi şiddetle kınıyoruz.” Bakanlık, gazetecilerin serbest bırakılmasının beklendiğini vurguladı.
Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Konuyla ilgili olarak Almanya’da gerekli girişimlerde bulunulmuş olup, bugün Bakanlığımıza çağrılan Almanya’nın Ankara Büyükelçisi’ne sert tepkimiz iletilmiştir.”

DW / BÖ,HT

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu