Haber

Belçika, kullanılamaz hale gelen F-16’ları Ukrayna’ya vermeyecek

Belçikalı yetkililer, envanterde bulunan ve kullanım süreleri dolan F-16’ları Ukrayna’ya vermeyi düşünmediklerini, uçağın kullanımının mümkün olmayacağını belirtti.

Belçika ordusunun malzeme sorumlusu Frederic Goetynck, Belçika gazetesi Standaard’a yaptığı açıklamada, F-16’ların Belçika’da kullanılamayacak durumdayken Ukrayna’ya gönderilmesinin düşünülemeyeceğini belirtti.

Goetynck, “Uçaklar yıprandığı için kullanım dışı. Bu uçaklar zaten çok uçtukları için yıprandılar. Kendiniz kullanmayacağınız uçağı Ukrayna’ya gönderemezsiniz.” dedi. sözlerini kullandı.

Ukrayna’nın uçağın azami uçuş saatine ilişkin katı kurallara uymayabileceği tezini reddeden Goetynck, “Mesela gövdesinde çatlaklar olan güvensiz bir uçağı Ukrayna’ya teslim edersek, insanların hayatını tehlikeye atmış oluruz” dedi. bir pilot.” değerlendirmesini yaptı.

Belçika’nın F-35 uçağını teslim almasının ardından elindeki F-16’ların kullanılamaz hale geleceği ve bir kısmının Ukrayna’ya gönderilebileceği belirtildi.

Avrupa’nın değerli silah üreticileri arasında yer alan Belçika, bugüne kadar Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna’ya otomatik silah, zırhlı araç, 200 kamyon, mühimmat, akaryakıt ve tıbbi malzeme yardımında bulundu.

kadikoy-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu