Ekonomi

Borsa İstanbul’da kapanış: BIST 100 rekor tazelemeye devam ediyor

Investing.com – BIST 100 endeksi, bugün tepe düzeyini 4.784 puan olarak kaydetti.

Endeks, tepe düzeyi sonrası gelen satışlarla 4.650 puana kadar bir gerileme gördü, fakat gün sonuna yanlışsız alıcıların devreye girmesiyle taraf yine üst döndü. Son saatte BIST 100, %1,5’in üzerinde günlük yükselişle 4.730 puan düzeyinde bulunuyordu. 

Bugün BIST 100 endeksini destekleyen kesimlerin başında bankalar var. Banka sektörü, güne yatay başladıktan sonra gün uzunluğu gelen alımlarla %7’nin üzerinde artışla gördü ve 4.440 puana kadar yükseldi.

Günün öne çıkan başka bölümü ise kapanışa yanlışsız %5’e yakın yükselen kimyasal, petrol ve plastik oldu. Spor, ulaştırma ve perakende ticaret ise bugün %2’nin üzerinde düşüşle piyasanın aksine hareket eden dallar oldu. 

Diğer kıymetli kesimler ortasında yatırımlar, bugün yatay kalırken sınai, %2,5 ve inşaat dalı %1 bedel artışına sahipti. 

Günün öne çıkan hisseleri

BIST 100 endeksine dahil paylar ortasında 8 pay, gün sonuna yanlışsız %9’un üzerinde yükselişe sahipti. Bu paylar;ALBRK, RTALB, SASA, HALKB, SMRTG, VAKBN,HEKTS, YYLGD olarak sıralandı. 

BIST 100’de bugün en çok kaybettiren payların başında ise BERA, ODAS, MGROS, ALARK ve ALKIM olarak vardı. 

Yurt dışı piyasalarında ABD endeksleri, hafif satıcılı bir hareketle güne başladı. Nasdaq %1, S&P 500 %0,4 düşüş görürken Dow Jones, an prestijiyle yatay hareket ediyordu. 

Çin endeksleri de günü yüklü olarak ekside kapattı. Avrupa borsaları gün sonuna gerçek negatif devam ederken Borsa İstanbul’un bugün de global borsalardan olumlu ayrıştığı görüldü.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu