Ekonomi

Cari açık Temmuz’da beklentileri aşarak 5,5 milyar dolar açık verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ödemelerin istikrarına ilişkin temmuz ayı istatistiklerini yayınladı. Buna göre cari işlemler hesabı temmuz ayında 5 milyar 466 milyon dolar açık verdi. Piyasa beklentisi 4,45 milyar dolar açık olacağı yönündeydi.

Altın ve elektrik hariç cari işlemler hesabı 717 milyon dolar fazla verdi. Ödemeler istikrarı tanımıyla dış ticaret açığı 10 milyar 477 milyon dolar oldu.

Net hata noksan kalemi temmuz ayında 4 milyar 413 milyon dolar fazla verirken, yılın ilk 7 ayında 711 milyon dolar açık verdi.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Hizmet istikrarından kaynaklanan girişler 5 milyar 999 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu kalemde seyahat kaleminden net gelirler 4 milyar 795 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Birincil gelir istikrarı ve ikincil gelir istikrarı kalemlerinde sırasıyla 903 milyon dolar ve 85 milyon dolarlık net çıkış kaydedildi.

Doğrudan yatırımlardan net giriş 392 milyon dolar olarak kaydedildi.

Portföy yatırımlarına 1.160 milyon dolarlık net giriş kaydedildi. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında sırasıyla 734 milyon dolar ve 18 milyon dolarlık net alım yaptığı görülüyor.

Yurt dışı tahvil ihracında bankalar 353 milyon dolarlık net borçlanma gerçekleştirdi.

Diğer yatırımlar kaleminde ise yerli bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları net 942 milyon dolar azaldı.

Yabancı bankaların yurt içi mevduatlarında dövizde net 1 milyar 186 milyon dolar artış, Türk lirasında ise net 206 milyon dolar azalış olmak üzere toplamda 980 milyon dolar net artış kaydedildi.

Yurt dışından sağlanan kredilerde Genel hükümet, bankalar ve diğer sektörler sırasıyla 35 milyon dolar, 483 milyon dolar ve 181 milyon dolar net geri ödeme gerçekleştirdi.” (EKONOMİ HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu