Haber

‘Cumhurbaşkanına Hakaret’ten Tutuklanan Kolivar: “Diploma Sormanın Suç Olduğunu Bilmiyordum”

Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla tutuklanan ve akabinde tahliye edilen Ekmek Üreticileri Sendikası Genel Lideri Cihan Kolivar, tutuklanma sürecine ait basın toplantısı düzenledi.

“Ekmek aptal toplumların gıda maddesidir” kelamlarının akabinde ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten tutuklanmıştı

Kolivar, ‘ekmeğe zam’ iddialarını tartışmak üzere Habertürk’te katıldığı programda, ekmeğin aptal toplumların besin unsuru olduğunu söylemişti. Kolivar, bu kelamları nedeniyle hükümet tarafından da maksat alınmış, İstanbul başsavcılığınca başlatılan soruşturmada ‘Türk milletini alenen aşağılama’dan gözaltına alınıp geçmişte attığı tweet’lerin evraka eklenmesi sonrası ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten tutuklanmıştı. Üvukatları yapılan itirazın akabinde ise geçen hafta Kolivar’ın tahliye edildiğini açıklamıştı.

“Diploması olsaydı Türkiye’nin her yerine diploma afişi asılırdı”

Kolivar, tahliyesinden sonra birinci basın açıklamasını, avukatı Bilge Çiftçi ile birlikte, İstanbul Bayrampaşa’daki sendika binasında gerçekleştirdi.  Kolivar, açıklamasından öne çıkan kısımlar şöyle:

‘O açıklamada ‘Türk milleti’ demiyorum, ‘toplumlar’ diyorum. Bunları ben TÜBİTAK’tan okumuştum. Eğer benim dediklerim suçsa, o zaman TÜBİTAK da yargılanmalı.  Ben hiçbir millete hakaret etmem. Ama millet başka, toplum başka.’

*Beni buradan yargılayamadılar, başlık ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ olarak değişti… (Eski sosyal medya paylaşımlarını kastederek) Ben yalnızca ‘Diploması yok’ dedim. Aslında diploması olsaydı Türkiye’nin her yerine diploma afişi asılırdı. Diploma sormanın cürüm olduğunu bilmiyordum…’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu