Ekonomi

Ekonomi modelinde alternatif çalışmalar yapılıyor

Reuters’in 10’a yakın hükümet ve parti yetkilisiyle yaptığı görüşmelere göre AK Parti bünyesinde bir grup, bugüne kadar izlenen politikalarla ekonomideki mevcut sorunların çözümünün mümkün olmadığı üzerinde çalışıyor.

Daha önce ekonomi yönetiminde görev almış bazı üst düzey parti üyelerinin yer aldığı bu çalışmada, önümüzdeki dönemde ekonomide yaşanabilecek sorunların ciddiyeti konusunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı uyarmak ve hazır olmak amaçlanıyor. Faiz oranlarında kademeli bir artış içeren program.

Yeni modelin devamını savunanların yanı sıra, şu anda yönetimde olmayan ancak geçmişte üst düzey görevlerde bulunan bazı AK Parti kadroları, alternatif siyaset setine dönüşü de içeren coşkulu bir çalışma yürütüyor. faiz artışları. Bazı hükümet yetkililerine göre, düşük faiz politikası ve kontrollü döviz kuru politikalarının ekonomiye verdiği zarar bir süre daha devam edecek olsa da, özellikle yaz aylarından sonra net rezervlerin negatife dönmesi ve ekonomideki kötü gidişatın artması bekleniyor. döviz girişlerinin yoğun olduğu aylardır.

Bir küme şimdi kademeli oran artışları istiyor

Üst düzey bir yetkili, ekonomide faiz oranlarında kademeli bir artışın olması gerektiğini belirterek, seçici kredi politikalarının bir “kamu kuruluşu” tarafından devlet desteği ile yapılabileceği bir yapının mümkün olduğunu söyledi.

Aynı yetkili, “Piyasada tek çıkar olacak, birden çok çıkardan oluşan bu yapı kaldırılmalı” dedi. Ancak Ak Parti kadroları, Erdoğan’ın alternatif bir model üzerinde çalışmasına rağmen Erdoğan’ın beklenenden daha fazla olumlu oy almasının bu çalışmayı bir süre geciktirebileceğini söylüyor.

Bir Ak Partili yetkili, parti içinde iki farklı görüşün olduğunu belirterek, “Bir grup mevcut ekonomi politikalarının uygulanmaya devam etmesini isterken, diğer bir grup faiz oranlarında kademeli ama ölçülü artışın dengeler açısından daha iyi olacağını savunuyor.” “Ekonomi politikalarının ana baskılarından biri, biri de bundan 9 ay sonra yapılacak yerel seçimler. Ekonomi yönetimi belirlenirken bazı yerel seçimler de dikkate alınacak. Ankara ve İstanbul’un bize dönmesi kuvvetle muhtemel.” ve bu fırsat kolayca harcanamaz.”

AK Parti ekiplerinde yıldırım belirsizliği

AK Parti ekiplerinde uzun yıllar ekonomi yönetiminde yer alan Mehmet Şimşek, yeniden ekonomi yönetiminde görev almak için geçtiğimiz aylarda Erdoğan ile görüşmüştü. Ancak şu an bir görevde yer alıp almayacağı, alacaksa hangi görevde yer alacağı belli değil. Bilgi veren üst düzey bir Ak Parti yetkilisi, seçimden sonra ekonomide değerli adımların atılacağını ve Şimşek’in ekonomiye yön vermesinin hala bir seçenek olduğunu belirterek, “Fakat onsuz da yola devam etmek mümkün. Şimşek, “Kabinede yer alma ihtimali de oldukça yüksek. Çünkü bir kısmı beyannamenin yazımında fiilen yer aldı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu