Ekonomi

Fisker, 2023 Modellerinin Teslimatını 2024 Yılının İlk Çeyreğinde Tamamlayacak, Bayilik İşbirliği Modeli Yaygınlaşıyor

Elektrikli otomobil üreticisi Fisker Inc. (FSR) Salı günü yaptığı açıklamada, geçen yıl ürettiği yaklaşık 5.000 araçtan oluşan stokunun tamamını ilk çeyreğin sonuna kadar satmayı beklediğini duyurdu. Bu beklenti, şirketin popüler hale gelen yeni bayilik işbirliği modelinin başarısından kaynaklanıyor.

Elektrikli araç firmasından yapılan açıklamaya göre ABD, Kanada ve Avrupa’da 100’den fazla potansiyel bayi, Fisker ile ortaklık kurmak istediklerini belirtti.

Fisker 2023 yılında 10.000’den fazla araç üretmesine rağmen elektrikli araç üreticisi dağıtım sorunlarıyla karşılaştı ve bir tür spor arazi aracı olan Ocean modelinden yaklaşık 4.700 adet teslim edildi.

Fisker, önceki yılda üretilen araç satışlarının 2024’ün ilk çeyreğinde önemli miktarda nakit girişi yaratacağını ve dolayısıyla işletme fonlarını artıracağını öngörüyor.

Ayın başlarında Fisker, mevcut doğrudan tüketiciye satış yaklaşımına ek olarak ek bayilikler kurarak satış ağını genişletmeyi planladığını duyurdu. Fisker, potansiyel bayi ortaklarıyla Manhattan Beach’teki genel merkezinde buluşmayı ve Şubat ayı başlarında Ulusal Otomobil Satıcıları Birliği (NADA) fuarına katılmayı planlıyor.

Fisker hisselerinin değeri, bir yatırımcı ile stratejik ortaklıklar için özel teknolojinin paylaşımına izin veren anlaşmalar yapılmasının ardından Pazartesi günü %17 arttı.

Fisker ayrıca, dönüştürülebilir borçlanma araçlarının sahibinin yaptığı borç-özsermaye dönüşümleri sayesinde şirketin toplam borcunun 185,5 milyon dolardan 324,5 milyon dolara düştüğünü kaydetti.

Salı sabahı piyasa açılmadan önceki işlem döneminde FSR’nin hisse senedi fiyatı %12,37 arttı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu