Haber

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye’yi yüzme havuzlarıyla donatıyor

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, geçmişte verdikleri kelamları yerine getirmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, ulusal yüzücülerin kazandığı madalyaların, altyapı ihtilalinin kıymetli bir sonucu olduğunu belirtti.

Bakan Kasapoğlu, ulusal yüzücülerin son yıllarda elde ettiği tarihi başarılara dikkat çekerek, Türkiye’nin yüzmedeki altyapı çalışmalarını değerlendirdi.

Uluslararası şampiyonalarda kırılan rekorlar ve kazanılan madalyalarda ülke genelinde inşa edilen olimpik ve yarı olimpik havuzların büyük katkısı bulunduğunu belirten Kasapoğlu, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda çocuklara hem yüzme öğretilmesi hem de şampiyon atletler yetiştirilmesi hedefiyle Türkiye’nin dört bir yanında yüzme havuzları inşa edildi. 2002 yılı öncesinde 46 olan olimpik ve yarı olimpik yüzme havuzu sayımız 215’e çıkarılırken, çelik konstrüksiyon yüzme havuzu projesinin 395’inin tamamlanmasıyla birlikte yüzme havuzu sayımız 610’a ulaştı.” ifadelerini kullandı.

“Yüzme branşında ulusal atletlerimiz artık rekorlar kırıyor”

Kasapoğlu, göreve geldiği ilk günlerde sonu “İnşa edeceğiz, yapacağız, madalyalar kazanacağız.’ ile biten cümleler kurduğunu hatırlatarak, “Artık farklı cümleler kuruyoruz. Hamdolsun ki bugün verdiğimiz sözleri yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Aynı azimle çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Yüzme branşına başka bir ehemmiyet verdiklerini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Daha evvelce televizyonda milletlerarası yüzme yarışlarını izlerken, ulusal atletlerimiz olmadığı için üzülürdük. Ülkemizin 3 tarafı denizlerle çevrili olmasına karşın yüzmede başarılı olamıyorduk. Bu durumu bilakis çevirme ve spor ülkesi olma amacıyla, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önderliğinde ülkede sporun tabana yayılması için önemli bir misyon üstlendik. Halkımızın kolay ulaşabilmesi için yüzme havuzları inşa ettik. Daha önce sporcu dahi bulmakta güçlük yaşadığımız yüzme branşında milli sporcularımız artık rekorlar kırıyor, sayısız madalyalar kazanıyor. Ülkemizi başarılarıyla gururlandıran tüm sporcu kardeşlerime, antrenörlerimize ve ailelerine teşekkür ediyorum.”

Edirne’den Hakkari’ye kadar her kente yüzme havuzu yapıldığını kaydeden Kasapoğlu, “Yüzme Bilmeyen Kalmasın projemize her bölümden önemli takviye veriliyor. Belediyelerimizle iş birliği yapıyoruz. Proje başladığından bu yana ülke genelinde kurduğumuz çelik konstrüksiyon havuzlarla yaklaşık 5 milyon çocuğumuza yüzme öğretildi. Ülkemizde yüzme bilmeyen tek bir çocuğumuz kalmayıncaya dek bu bedelli çalışmayı devam ettireceğiz. Bu projemiz sayesinde geleceğin şampiyon atletlerinin çıkacağına inanıyorum. Spor alanında daha hoş günlerin bizi beklediğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu