Haber

Hac çekilişi 2,5 milyon bekleniyor

ANKARA (İGFA) –Diyanet İşleri Başkanlığı Şehit Ali Alıtkan Konferans Salonu’nda yapılan elektronik çekiliş sonucunda 83 bin 430 kişi hac görevini yerine getirmek için kutsal topraklara gitmeye hak kazandı.

Kuraya katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ülkemizin büyük bir afetin yol açtığı zor ve sıkıntılı bir süreçten geçtiğini belirterek, deprem nedeniyle tarifsiz acılar yaşadıklarını ve çaba sarf ettiklerini ifade etti. devlet ve millet olarak yaraları sarmak.

Vatandaşların doğru, sağlıklı, huzurlu ve inançlı bir şekilde hac ibadetlerini yerine getirebilmeleri için hizmet kalitesini ve standardını her yıl daha yukarılara taşıdıklarını belirten Başkan Erbaş, Cumhurbaşkanlığı olarak hac organizasyonuna büyük önem verdiklerini sözlerine ekledi.

Hacca gitmek isteyen vatandaşların sayısının her yıl arttığına işaret eden Başkan Erbaş, “2023 yılında ilk kez kayıt yaptıranların sayısı 221 bin 916. Önceki kayıtlarla birlikte şu anda ülkemizde 2 milyon 426 bin 114 kardeşimiz hac için başvurdu. Milletimizin hac ibadetine gösterdiği güvenden son derece memnun olduğumuzu belirtmek isterim. Bu yıl ülkemize ayrılan kontenjan ise 83 bin 430” dedi. bilgisini paylaştı.

SON KAYITLAR 13-24 MART TARİHLERİNDE YAPILACAK

Ankara’dan başlayan kura çekimi illerin plaka sırasına göre devam etti.

– Çekilişte adı geçenler 13-24 Mart ortasında kesin kayıt yaptırabileceklerdir.

– Cumhurbaşkanlığı ile gitmek isteyenler e-devlet sistemi üzerinden, acente ile gitmek isteyenler ise Cumhurbaşkanlığı ile sözleşme imzalamış olan acenteler üzerinden kayıt yaptırabilecekler.

– Salgın döneminde 65 yaş üstü olması ve aşı yaptırmaması nedeniyle gidemeyen 34 bin 443 hacı adayı kurasız hacca gidecek.

-Belirlenen tarihlerde kayıt yaptırmayanların kayıtları, hac konaklama türlerine göre kura sıralaması dikkate alınarak 30 Mart-7 Nisan ortasında illere dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde yapılacaktır.

– Hac, 30 Mayıs-24 Haziran ortasında, dönüş ise 3-28 Temmuz ortasında gerçekleşecektir.

haber-patnos.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu