Haber

İsrail ve ABD’den “İran’ın nükleer programını hedef alan” hava tatbikatı

İsrail ve ABD hava kuvvetleri, “İran’ın nükleer programını hedef almayı kurgulayan” hava tatbikatına başlıyor.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsrail ve ABD ordularının ortak hava tatbikatına başladığını, iki ülke savaş ve yakıt ikmal uçaklarının katılacağı tatbikatta “bölgede oluşan tehditlere ilişkin farklı senaryolara hazırlık yapacağını” belirtti. Sözcü, “tehdit senaryolarına” ait ayrıntı vermedi.

İsrail basınındaki haberlerde, İsrail ve Akdeniz semalarında perşembeye kadar devam edecek ortak hava tatbikatında İsrailli pilotların “İran’ın nükleer programını hedef almak üzere uzun mesafeli uçuşların talimini yapacağı” yer aldı.

Son aylarda, İsrail ve ABD ortasında farklı seviyelerde ortak askeri tatbikatlar gerçekleştirilmişti.

İsrail Genelkurmay Lideri Aviv Kohavi, bir mühlet evvel ABD’ye gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında, “bölgesel tehditlerle başa çıkmak için ABD Merkez Komutanlığı ile ortak faaliyetlerin kapsamının artırılacağını” söylemişti.

Kohavi, “İsrail ordusunun bölgede İran’ın konuşlanmasına ağır biçimde karşı koymaya devam edeceğini” söz etmişti.

ABD hükümeti, eylülde Boeing şirketiyle İsrail’e dört KC-46A tipinde hava yakıt ikmal uçağının, İsrail’e finansal yardım paketi kapsamında sağlanması için mutabakat imzalamıştı.

İsrail askeri ve güvenlik otoriteleri, İran’ın bölgedeki vekilleri üzerinden askeri yapılanmasını ve Tahran’ın nükleer programını en büyük dış güvenlik tehditleri ortasında kıymetlendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu