Haber

Kılıçdaroğlu: Erdoğan diyor ki ‘Yargıtay kararı atılamaz’, elbette atılamaz

Eski CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi kararına rağmen Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Can Atalay’ı tahliye etmemesi nedeniyle Yargıtay’a destek veren Yargıtay ve Cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Anayasanın 153. maddesi: ‘Anayasa Mahkemesi kararları (…) yasama, yürütme ve yargı organlarını, idari makamları, gerçek ve tüzel kişileri bağlar.’ Erdoğan: ‘Yargıtay kararı iptal edilemez.’ “Tabii ki atılamaz, çünkü bu karar yargı tarihi açısından bir utançtır” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Sözde hakimler imzalarıyla bu kararı bağımsız irade ve vicdanlarıyla değil, talimatla aldılar” diyerek eleştiride bulunarak, “Hatta o kadar ileri gittiler ki, ‘Hukuksal bir yargı yok’ diyecek cesareti bile buldular. Anayasa Mahkemesi kararının değeri veya geçerliliği’.

Erdoğan’ın Yargıtay’ı eleştiren AK Partilileri tehdit ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Erdoğan ayrıca ‘Maalesef Anayasa Mahkemesi defalarca hata yaptı’ dedi. Yani açıkça diyor ki, ‘Anayasa Mahkemesi de Yargıtay gibi şu anda söylediklerimi yerine getiren bir mahkeme olmadı… Anayasa Mahkemesi’ne yapacağım atamalarla buranın talimat almasını sağlayacağım. Saraydan.” “Öyle ki hukuka aykırı bu kararı eleştiren AK Partili yoldaşlarını bile tehdit ediyor. Verdiği mesaj çok açık… Yavaş yavaş ‘hukuk sisteminin birliğinden’, yani hukuktaki normlar hiyerarşisinden, ‘saray sisteminin tekliği’ne doğru ilerliyoruz…” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu