Haber

Kızılay’dan açıklama: Hastanelere kan bağışı satmak iftiradır

Devlet hastanelerinin Kızılay’dan ihale yoluyla kan ve kan ürünleri aldığı ve kan ürünlerinin satıldığı iddialarına ilişkin Kızılay’dan açıklama geldi. Kızılay’ın topladığı kan bağışlarını hastanelere satması gibi bir yaklaşım iftiradan ve kötülükten başka bir şey değildir. Kızılay, bu yöndeki haberlerin gönüllü kan bağışlarını azaltabileceğini bildiği için bu iftirayı karşılıksız bırakmayacaktır.”

Açıklamada, kan bankacılığının Sağlık Bakanlığı ve Hastaneler tarafından belirlenen usul ve esaslara göre yürütüldüğü, talep ettikleri her bir kan veya kan bileşeni için temin işlem maliyetinin (çalışan, laboratuvar, kan torbaları, soğuk zincir vb.) öder ve bu ödemeye kendi masraflarını da ekleyerek SGK’ya fatura eder. Dolayısıyla tüm sürecin maliyetini devletimiz karşılıyor. Haberde bahsi geçen faturalandırma formülleri tamamen hastanelerin tüzel kişilikleri ile hizmet alımı asıllarının detaylarından oluşmaktadır.

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMI İLE TÜM PARASAL İLİŞKİLER SONLANDIRILMIŞTIR

Konuyla ilgili açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Geçmiş yıllarda hastane önlerinde yaşanan vahim vakaların ardından 2005 yılında Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde İnançlı Kan Temini Projesi hayata geçirilmiştir. Bu proje ile vatandaşlar ile kan bankaları arasındaki tüm parasal ilişkiler o tarihten bu yana sonlandırılmıştır. ve kan temini görevi Kızılay’a devredilmiştir.Bu sürece ilişkin tüm işletme giderleri SGK’ya bırakılmıştır.

Bu alanda Avrupa mevzuatı ile uyumlu hale getirilen Kanun, 11 Nisan 2007 tarihinde 5624 sayılı kanunla kabul edilmiştir. Devlet, yayınladığı Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) kan ve kan bileşenlerinin fiyatlarını açıklamaktadır. Kızılay, 4.000’e yakın çalışanından, 830’dan fazla araçtan ve 300’den fazla noktadan aldığı kanı laboratuvarlarda test edilmek üzere muhafaza etmekte, testlerden geçen kanı özel torbalara koyarak, talep eden hastanelere yönetmeliklere uygun olarak ulaştırmaktadır. soğuk zincir.

“Bunu tüm kamuoyu ve özellikle medya mensupları bilmesine rağmen Kızılay’ın topladığı kan bağışlarını hastanelere satma yaklaşımı sadece bir iftira ve şerdir. Kızılay bu iftirayı bilerek cevapsız bırakmayacaktır. bu yöndeki haberlerin gönüllü kan bağışlarını azaltabileceğini, özel hastanelerin hastalardan “Bunu Kızılay’a havale ediyoruz” denilerek farklı ücretler aldığını her duyduğumuzda Sağlık Bakanlığı’na suç duyurusunda bulunuluyor.

“YARGI HUZURUNDA HESAP SORULACAK”

Açıklamada, hakkında adli işlem yapılacağı ifade edilerek, “Kızılay zaman zaman duyurular yaparak vatandaşlara böyle bir durumla karşılaştıklarında şikayette bulunmalarını hatırlatıyor. Gerçek bu olsa da aksini öne süren yayınlar ahlak dışıdır. Açıkça söylemek gerekirse, sadece basının ahlaki ilkelerine değil, evrensel ahlaki ilkelere de aykırıdır: “Kızılay tüm bu iftiraların hesabını yargı önünde verecektir” denildi.

hinisajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu