Haber

Kolombiya ve Şili, İsrail’deki büyükelçilerini geri çağırdı

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro ve Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, İsrail’in Gazze’de devam eden saldırılarına tepki göstererek, Tel Aviv’deki büyükelçilerini istişare için geri çağırdı.

Gustavo Petro, İsrail’in Filistin halkına yönelik katliamlarına ilişkin X sosyal medya hesabından şu açıklamaları paylaştı:

“İsrail büyükelçimizi istişare için çağırmaya karar verdim. İsrail, Filistin halkına yönelik katliamlarını durdurmazsa biz orada olamayız.”

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, yaptığı açıklamada İsrail’in Gazze Şeridi’nde uluslararası insan hakları hukukunu ihlal ettiğini belirterek, Şili’nin Tel Aviv Büyükelçisini istişareler için ülkeye geri davet ettiğini belirtti.

Boric, “Şili bu askeri operasyonları şiddetle kınıyor ve alarmla takip ediyor.” dedi.

Şili Devlet Başkanı 19 Ekim’de yaptığı açıklamada, “Hamas’ın kabul edilemez saldırıları karşısında İsrail’in Gazze’deki barbarlığını hiçbir şeyin haklı çıkaramayacağını söylemek isterim.”

BREZİLYA’DAN TEPKİ: 3 BİN ÇOCUĞUN ÖLDÜĞÜNÜ GÖRMEK BENİ ÜZÜYOR

Öte yandan Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, sosyal medya platformu X hesabından yaptığı paylaşımda, Gazze’de büyük bir insani trajedi yaşandığını belirterek, Birleşmiş Milletler’e (BM) ateşkes sağlanması çağrısında bulundu.

Lula da Silva, “Gazze Şeridi’nde savaşla ilgisi olmayan 3 binden fazla çocuğun öldüğünü görmek beni üzüyor. Peki savaşı çıkaranlar şimdi bu çocukların ölümüne üzülüyor mu? Eşyaların yükünü hissediyor musunuz? Ölenlerin çoğunluğunun çocuk olduğunu ilk kez görüyoruz. Sorumluluğu üstlenen ve bekleyin diyen yok.” “Tanrı aşkına, dur!” sözlerini kullandı.

BOLİVYA DİPLOMATİK İLİŞKİLERİ DE BOZDU

Bolivya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Maria Nela Prada ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Freddy Mamani, düzenledikleri ortak basın toplantısında İsrail ile diplomatik ilişkileri kesme kararı aldıklarını duyurdu. (HABER MERKEZİ)

haber-bahce.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu