Haber

Liste büyüyor: Kıbrıslı Türk sendikacı Asham’ın Türkiye’ye girişi engellendi

LEFKOŞA – Türkiye’nin “N-82” veya “G-82” kodlarını gerekçe göstererek ülkeye girişini yasakladığı isimler arasına Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş) Lideri Koral Aşam da eklendi. Aşam’ın Türkiye’ye girişi “N-82” kodu gerekçe gösterilerek engellendi. Tanınmış bir sendikacı olan Aşam, bir sendikal etkinliğe katılmak üzere Türkiye’ye gidiyordu. Aşam’a eşlik eden eski DEV-İŞ Başkanı Hasan Felek, polis tarafından girişte durdurularak Göçmenlik Bürosu’na götürüldüklerini belirtti.

Aşam’a getirilen giriş yasağı öncesinde Cumhurbaşkanlığı eski Basın Koordinatörü Ali Bizden, Araştırmacı Ahmet Cavit An, eski milletvekili ve tıp doktoru Okan Dağlı, Basın-Sen Lideri Ali Kişmir, Sol Hareket Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, eski BRTK Direktörü Aysu Basri Akter, İstiklal Genel Sekreter Münür Rahvancıoğlu, gazeteci Başaran Düzgün ve gazeteci Ulaş Barış gibi Yol İsimleri de benzer giriş kısıtlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Kıbrıs Türk Federal Analizi taraftarları, Türkiye’deki havalimanlarında yaşanan mağduriyetlere karşı ellerinden gelen tüm imkan ve kanalları kullanacaklarını belirtti.

Kuzey Kıbrıs’ta yapılan 2021 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından “N-82” ve “G-82” kodları Türk yetkililer tarafından kullanılmaya başlandı. Bu kurallar, iki bölgeli, iki toplumlu federal çözümün önemine inanan Kıbrıslı Türk muhalifleri hedef alıyor. Söz konusu kişiler, 2021 seçimlerinde sosyal demokrat Mustafa Akıncı’nın adaylığına destek vermişti.

‘SÜRPRİZ YOKTU’

Asham, bu eylemin sadece Türkiye tarafından değil, Kıbrıs’ın kuzeyi tarafından da teşvik edildiğini belirtti. YeniDüzen’e konuşan Aşam, “Asıl talep Kuzey Kıbrıs’tan geldi” diyerek konuyu Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği ile görüşerek hukuki yola başvurma niyetinde olduğunu açıkladı.

Kıbrıslı Türk sendikacı geçmişte de benzer olaylara dikkat çekti. Aşam, “1990’lı yılların başında yurt dışında barış toplantıları yapılıyordu. O dönemde Ercan’da bir grup öğretmene çıkış yasağı konuldu ve gözaltına alındılar. Bundan 4-5 yıl önce dönemin Milli Eğitim Bakanı buna karşı çıkmıştı.” Güneyde veya yurt dışında okuyan öğrencilerin ‘milli davamıza uymadıklarını’ belirterek, “Onların Türkiye’de sınava girip fırsatlardan faydalanmalarını engellemek istedi” dedi.

Girişin engellenmesini “Sürpriz olmadı” olarak değerlendiren Aşam, “Ancak net bir açıklama yapılmaması yine de beni şaşırttı.” Aşam, yapılan sorgulama veya sonrasında yapılan yazılı soruşturmalarda geçerli bir açıklama yapılmadığını, giriş yasağının nedeninin ise “N-82” kodu olduğunu belirtti. Açıklama için Lefkoşa’daki Türkiye Büyükelçiliği ile iletişime geçmesi talimatı verildi.

yalihuyuk-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu