Haber

Menzil Tarikatındaki Taht Dövüşü Karşılıklı Açıklamalarla Ortaya Çıktı

‘Gavs’ adını verdikleri Abdülbaki Elhuseyni’nin vefatından sonra merhum tarikatın üç oğlunun Menzil Tarikatı’nı yöneteceği açıklandı. Ancak karşılıklı açıklamalar tarikatın yönetiminde büyük bir krizin yaşandığını ortaya çıkardı.

Şeyh Abdulbaki Elhuseyni 12 Temmuz’da vefat etmiş, sonrasında yapılan açıklamada ise üç kişinin tövbe etme yetkisine sahip olacağı duyurulmuştu.

En çok takipçiye sahip olduğu iddia edilen büyük oğul Muhammed Saki’nin, milyarlarca liranın yönetildiği tarikata bağlı dernek ve kurumlardan ayrılarak yeni yolunu çizmesi tartışmaları da beraberinde getirdi.

Birgün’de İsmail Arı’nın haberine göre, Muhammed Saki, Serhendi Vakfı’nı, Dehlevi Yayınları’nı ve Nezir Derneği’ni kurdu. Muhammed Mübarek ve Muhammed Fettah büyük ölçüde birlikte hareket etmeye başladı. Menzil Cemaati’nin mevcut dernek ve vakıfları bu iki kardeşin yönetimine bırakılmıştı. Ancak cemaatin birçok ildeki külliyeleri, tekkeleri ve Semerkant Vakfı’na ait taşınmazlar bölünemedi.

Üç “şeyh” arasında en çok takipçiye sahip olan Muhammed Saki Alhuseyni’nin Serhendi Vakfı tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada, “Camiler, tekkeler, vakıflar, medreseler ve bunlara ait mülklerin yönetimi yerel sofi çoğunluğuna aittir. “Bu varlıkların yönetimi kimsenin kontrolü altında değildir” dedi.

Cemaatin tekke ve külliyelerinin başka kardeşlerin kontrolünde olduğu kaydedildi. Bu nedenle ülke genelinde cemaate ait binaların Muhammed Saki Alhuseyni’ye bağlı cemaat mensupları tarafından kullanılmasına izin verilmediği bildirildi. Gerginliklerin zaman zaman kargaşaya da yol açtığı belirtiliyor.

Kendilerini hedef alan bu açıklamaya Muhammed Mübarek ve Muhammed Fettah el-Hüseyni taraftarları tepki gösterdi. Açıklamada, “Gavs’ın vakıf ve medreselerinin eskisi gibi devam etmesini, bölünmemesini, parçalanmamasını, bozulmamasını istiyoruz. Kimseyi uzaklaştırmıyoruz. Herkes vakıflara gelmekte özgürdür. Semerkant Vakfı’nın programları herkese açıktır. Bunun dışında program düzenlemek isteyenler Semerkant Vakfı yetkililerinin izniyle de bunu gerçekleştirebilirler. Çünkü şeriat karar vermiştir. Gavs hayattayken vakıfların ve medreselerin mülkiyetini Muhammed Mübarek’e verdi. “Semerkand Vakfı’nın malları, mülkleri, medreseleri, mobilyaları ve paraları üzerinde yetkili kişiler dışında hiç kimsenin tasarruf hakkı yoktur.”

habervize.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu