Haber

Meteoroloji Uzmanından ‘Eyyam-ı Bahur’ Tepkisi: ‘Şarlatanlar, Palyaçolar…’

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Afet Yönetimi Bölümü Profesörü Mikdat Kadıoğlu, son dönemde yaşanan sıcaklıkları anlatmak için kullanılan ‘Eyyam-ı Bahur’ teriminin meteorolojide yeri olmadığını söyledi. Kadıoğlu, bu kelimenin çıkarcı tipler tarafından kullanıldığını belirterek, “Biz bunlara ‘Meteoroloji şarlatanları, soytarılar’ diyoruz.

Son zamanlarda havaların ısınmasıyla birlikte hayatımıza dahil olan ‘Eyyam-ı Bahur’ tabirini çoğumuz bilmesek de hayatımıza entegre ettik.

Yaklaşık olarak iklim değişikliğinin de etkili olduğu günlerde “çöl sıcağı” tanımına tekabül eden “Eyyam-ı Bahur” benzetmesinin bir kültür unsuru olduğunu söyleyen meteorologlar, söz konusu benzetmenin çağ dışı olduğunu ve teknolojinin egemen olduğu meteoroloji biliminde yeri ve geçerliliği yoktur.

“Meteoroloji şarlatanları, palyaçolar diyoruz”

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Afet Yönetimi Bölümü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, uzman olmayan kişilerce hava durumu iddialarının ve değerlendirmelerinin yapılmasının yanlış olduğunu söyledi.

Son günlerin en çok konuşulan konularından biri olan ‘Eyyam-ı Bahur’ tabirinin günümüzde geçerliliğinin ve katılığının kalmadığını belirten Prof. Dr. Kadıoğlu, ‘Son yıllarda meteorolojiyle alakası olmayan ama ilgilenen insanlar oldu. Biz onlara ‘Meteoroloji şarlatanlar, soytarılar’ diyoruz. Onlar da ‘Eyyam-ı Bahur’, ‘Kırlangıç ​​Fırtınası’ gibi sayılı günleri gibi kültürel şeyleri kullanmaya başladılar. Bunlar meteorolojide yeri olmayan 100 yıl öncesinden şeyler. Meteorolojide sayılı günlere dayalı iddialarda bulunmuyoruz ve bunlar artık her yer için geçerli değil. ‘Eyyam-ı Bahur’ dedikleri ‘yaşlı adam’ ve ‘kırlangıç’ fırtınası nerede geçerli? İstanbul, Akdeniz, Trabzon belli değil. Bunlar o dönem takvimlere girmiş şeyler ama biz kullanmıyoruz. Çünkü bunlar meteoroloji biliminin olmadığı uzun yılların gözlemlerinden çıkarılan şeyler ama her zaman tam zamanında hatta hiç olmayabilirler.O konuştu.

“Eyyam-ı Bahur, meteorolojide olmayan halk kültüründe bir folklor”

Atmosfer olayları ve meteoroloji konusunda uzman olmayan kişilerin değerlendirmelerinin yanıltıcı olduğunu belirten Prof. Dr. Kadıoğlu, “Meteoroloji bilimi zamansal ve dakik iddialarda bulunur. Eyyam-ı Bahur, meteorolojide olmayan halk kültüründe bir folklordur. Meteoroloji hesap işidir, folklorla çalışmıyoruz. İnsanlar bu tür şeyleri sever. Bana gelip böyle sorular sormasınlar. Ben bilim adamıyım, benim bahur tütsüsüyle işim olmaz, insanlarla işim olmaz. Bunlar kültürel şeyler, meteoroloji bilimi değil. Mesela bizim kültürümüzde Orta Asya’da ‘Yada’ taşı vardı ve bu taşla birlikte yağmur yağıyordu. Şimdi bana ‘Yadacı’, ‘Yağmurcu geldi abi’ deme. Sırf daha önce var oldukları için artık gerçek değiller. Biri bir taş atıyor, 40 kişi çıkaramıyor. Bu meteorolojik şarlatanlar çok tehlikeli olmaya başlıyor.”söz konusu.

Vatandaşlardan seçici olmalarını isteyen Prof. Dr. Kadıoğlu, “Ben iklim bilimciyim, izciyim, izciyim diye patlamış mısır gibi çıkan adamların peşinden gitmeyin. Seçici insanlar olun. Konuyla ilgili uzmanlığına bakın. Atmosferle ilgili bir şey varsa, gelin ve gerçek uzmanlara danışın. Gayrimenkul uzmanlarının peşine vekaleten veya resen gitmeyin. Bunlar sizi yanıltacak, zaman ve para kaybı olacaktır.söz konusu.

Mikdat Kadıoğlu’nun tüm açıklamaları ?

atakum-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu