Haber

MHP Milletvekili Antakya için yeni imar planı talep etti

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Antakya için yeni imar planı hazırlanmasını talep etti.

Kaşıkçı, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in Gazze’ye yönelik korkunç ve utanç verici saldırılarının başta Türkiye olmak üzere dünyanın her yerinden tepki aldığını söyledi.

Deprem sonrası Antakya’nın Gazze’den hiçbir farkı olmadığını belirten Kaşıkçı, depremin açtığı yaraların çok büyük olması nedeniyle iyileşmesinin zaman alacağını ifade etti.

TOKİ aracılığıyla rezerv alanlarda konut üretiminin devam ettiğini, maddi destek sağlanarak vatandaşların kendi evlerini inşa etmelerine olanak sağlandığını kaydeden Kaşıkçı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aracılığıyla dönüşüm sürecinin devam ettiğini anlattı.

Lütfi Kaşıkçı, az ve orta hasarlı evlerin dönüşümüne yönelik mali modelin bir an önce hayata geçirilmesini isteyerek, “Antakya kent merkezi adeta haritadan silindi. Bakanlığın yakın gelecekte planlama yapmasının yeterli olmayacağını düşünüyorum.” Alan küçük. Antakya için yeni bir imar planı yapılması lazım.” dedi.

Hak sahipliği başvurularının sona erdiğini hatırlatan Kaşıkçı, “Bugün itibarıyla Hatay’da 158 bin 363 hak sahipliğinin kabul edildiğini, 86 bin 756 hak sahipliğinin ise reddedildiğini biliyoruz. Hak sahipliği red cevabı alan vatandaşlarımız İlçelerindeki AFAD şubelerine giderek hak sahibi olmak için itiraz dilekçesi vermeleri gerekiyor.” Soruyorum.” sözlerini kullandı.

Kaşıkçı, depremde evleri hasar gören kırsal kesimde yaşayanlara hak verilmesinde, evin depremde hasar görüp görmediğinin ve bu kişinin orada yaşayıp yaşamadığının kontrol edilmesi gerektiğini, bu konuda muhtarların görüşünün alınması gerektiğini öne sürdü. bu konu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu