Haber

Rus Paralı Asker Şirketi Wagner Yeni Savaşçılar Eklemiyor

Rus paralı asker şirketi Wagner’in işvereni Yevgeni Prigojin, Afrika ve Beyaz Rusya’daki faaliyetlerine devam edeceklerini ancak şu anda saflarına yeni savaşçı almadıklarını söyledi.

Prigojin, şirkete bağlı Telegram kanallarında yayınladığı sesli açıklamada şirketin yeni hedeflerine karar verdiğini belirtti.

Wagner savaşçıları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde değerli bir rol oynadı.

Haziran ayının sonunda, birkaç bin Wagner savaşçısı, Rusya’nın askeri liderlik ekibine karşı kısa süreli bir isyan girişiminde bulundu.

Prigojin sesli mesajında ​​birden fazla Wagner savaşçısının “önümüzde uzun bir zorlu çalışma dönemi olduğu” için şu anda izinde olduğunu belirtti.

Prigojin, şirketin gelecekteki görevlerin “Rusya’nın büyüklüğü için yerine getirilmesine” karar verdiğini de vurguladı.

Prigojin, şirketin Afrika’da ve Belarus’taki eğitim merkezlerinde aktif olacağını da sözlerine ekledi.

Prigojin başka bir detay vermezken, Wagner’in Afrika’nın birçok yerinde faaliyet gösterdiği biliniyor. Wagner ayrıca ülkenin ordusunu Belarus’ta eğitiyor.

Prigojin, “Personel eksiğimiz yok ve yeni personel almayı planlamıyoruz. Ancak bizimle iletişim halinde olursanız minnettar oluruz ve Anavatan’ın ülkemizin çıkarlarını koruyacak yeni bir gruba ihtiyacı olursa, kesinlikle yeniden alımlara başlarız” dedi.

Prigojin, Rusya’nın savaşçılarını “başka güç yapılarına devretmesine” herhangi bir itiraz olmadığını ve “bazılarının maalesef bunu kabul ettiğini” söyledi.

24 Haziran’daki başarısız ayaklanmanın ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, isyana karışmayan Wagner savaşçılarını Rusya Savunma Bakanlığı ile sözleşme imzalamaya davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu