Ekonomi

Saudi Aramco iştirakine halka arz için onay

Dünyanın en büyük ham petrol üreticisi olan kamu sahipli Saudi Aramco’nun iştiraklerinin bir kısmını halka arz etmeyi değerlendirdiği belirtilirken şirketin bir ünitesi olan Luberef halka arz olmak için gerekli yasal onayı aldı.

Sermaye Piyasası Otoritesi tarafından yapılan açıklamada, Saudi Aramco’nun motorlu taşıtlar, gemiler ve endüstriyel makineler için madeni yağlarda kullanılan baz yağları yapan şirkette toplam 50 milyon paya karşılık gelen yüzde 29,7’lik hissesini satmayı hedeflediği belirtildi.

Suudi sanayi kentleri Jubail ve Yanbu’da faaliyet gösteren rafineri işinin yüzde 70’i Suudi Aramco’ya, geri kalanı ise yerel özel sermaye şirketi Jadwa Investment’a ilişkin.

Bloomberg’in Haziran ayında yaptığı haberine göre, Citigroup Inc., HSBC Holdings Plc ve SNB Capital ile yaklaşık 1 milyar dolar sermaye toplanması hedeflenen halka arz konusunda danışmanlık konusunda anlaşmaya varılmıştı.

Bilgi sahibi kaynaklar Bloomberg’e, Aramco’nun petrol ticareti işindeki bir payını farklı olarak satmayı düşündüğünü söyledi. Petrol devi ayrıyeten, petrol ve doğal gaz boru çizgilerini özel sermaye yatırımcılarına kiralayan ünitelerdeki paylarını de sattı.

Bloomberg tarafından derlenen bilgilere nazaran, Suudi Arabistan başka piyasalarda pay satışları kururken bile, sonuçlandırılmış 27 mutabakat ile bu yıl dünyanın en tanınan halka arz noktalarından biri oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu