Ekonomi

THY, ihracatçıların kargolarını yüzde 30 indirimli taşıyacak

Türk Hava Yolları (THY) Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile imzaladığı protokol kapsamında ihracatçıların kargolarını 31 ülkedeki 40 noktaya yüzde 30’a varan indirimlerle taşıyacak.

THY Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen imza merasiminde konuşan THY İdare Konseyi ve İcra Komitesi Lideri Prof. Dr. Ahmet Bolat, Türkiye’nin ihracat alanında tarihi rekorlara imza attığını, ihracatçıların içinden geçilen krizleri fırsata çevirmeyi bildiğini söyledi.

İhracatın ülke ekonomisine sağladığı katkı ve bu alanda kırılan rekorlara işaret eden Bolat, “Milli bayrak taşıyıcı hava yolu olarak bu rekorlarda katkımızın olduğunu bilmek bizleri sevindiriyor. THY olarak bizler, yaptığımız planlamalarda bu bilinçle ve bu azimle çalışıyoruz.” dedi.

Türkiye’nin hizmet bölümü ihracat şampiyonu olarak, bu yıl ülkeye 14 milyar dolar kazandırdıklarını bildiren Bolat, her alanda ülkenin kıymetleriyle zenginliklerinin tanıtımı ve ülkeye sağlanacak katkı konularında herkese dayanak verdiklerini, vermeye de devam edeceklerini kaydetti.

Bugün TİM ile imzalayacakları 3’üncü protokolle ihracatçılara ve ülkeye sundukları bu katkıları artırarak devam ettirdiklerini belirten Bolat, Turkish Cargo’nun uzun müddettir ivmesi süratle artan bir büyüme trendinde olduğunu söyledi.

Turkish Cargo’nun son yıllarda ulaştığı başarılı sonuçlara değinen Bolat, “Hem 2021 hem de 2022’de memleketler arası arenada en süratli büyüyen hava yolu kargo şirketi oldu ve pazar hissesini yüzde 5’e çıkardı. Bu sayılar ise yükselen değerimiz olan Turkish Cargo’yu en güzel hava kargo şirketleri ortasında 4’üncülüğe yükseltti.” diye konuştu.

“Protokol kapsamında 2,1 milyar dolarlık ihracat öngörülüyor”

Ahmet Bolat, TİM ile salgın döneminde imzaladıkları ilk iki protokolde 4’er aylık dönemlerde belirlenen memleketler arası destinasyonlara farklı kalemlerde kargo dayanağı sağladıklarını ve ülke iktisadına daima birlikte büyük katkı sunduklarını aktararak, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Bugünkü protokolle birlikte de TİM ile birlikte belirlediğimiz toplam 40 destinasyonda, 1 ton ve üstü kargo taleplerinde yüzde 30’a varan ve değişen oranlarda indirim yapıyoruz. Ayrıca, belirlenen bu destinasyonlar için yaklaşık 15 bin ton kapasite planlandı. Bu protokolün kapsamında ise genel kargoların yanı sıra meyve-sebze, yumurta ve balık gibi bozulabilir kargolar da bulunuyor. Sadece bu protokol kapsamında 2,1 milyar dolarlık ihracat öngörülmesi, bugün attığımız imzaların önemini ortaya koyuyor.

“İhracatçılarımız ürünleri yüzde 30’a varan indirimle ulaştırabilecek”

TİM Başkanı Mustafa Gültepe de hava kargo taşımacılığının Türkiye’nin ihracatı için kritik önemde olduğunu vurgulayarak, “Ülkemizin gururu THY, havacılık kesiminin her alanında Türkiye markasına hizmet eden, bizi gururlandıran, çok kıymetli projeler gerçekleştiriyor. İhracatçılarımız, hava kargo ile uzak pazarlara kısa müddette erişim imkanına kavuşuyor.” dedi.

Türkiye’nin ortalama ihracat menzilinin 3 bin 65 kilometre olduğunu, bu rakamı dünya ortalaması olan 4 bin 744 kilometreye yükseltmeyi hedeflediklerini aktaran Gültepe, şunları kaydetti: “Bu manada hava kargo seçeneği, ortalama ihracat aramızı artırabilmemiz ismine son derece değerli. Protokol kapsamında, Uzak Ülkeler Stratejisi’nde de hedefler arasında yer alan ABD, Pakistan, Endonezya ve Nijerya’da değerli avantajlar sağlanacak. Amaç destinasyonları, ihracatçımız için en verimli olacak formda belirledik. 31 ülkede 40 kente, ihracatçılarımız yüzde 30’a varan indirimlerle eserlerini ulaştırabilecek.”

Gültepe, bu yıl hava kargoyla ihracatın 10,3 milyar doları aştığını belirterek, “Hava kargo yükümüz ise 158 bin ton. İnşallah, protokolle birlikte hava yolu ile nakliyeciliğin hissesini daha da üstlere taşıyacağız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu