Haber

Ufuk Akçigit kimdir?

Profesör Dr. Ufuk Akçigit, Chicago Üniversitesi’nde ekonomi öğretim görevlisidir ve “Arnold C. Harberger” kürsüsüne sahiptir.

prof. Akçigit, 2003 yılında Koç Üniversitesi İktisat bölümünden mezun olduktan sonra, 2009 yılında Massachusetts Institute of Technology’de “Ekonomik Büyüme ve İnovasyon Politikaları” başlıklı teziyle iktisat doktorasını tamamladı. Halen aynı zamanda Araştırma Profesörü ve Almanya’daki Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü’nde, Boston merkezli Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’nda, Londra merkezli Ekonomik Politika Araştırma Merkezi’nde, Washington merkezli Brookings Enstitüsü’nde, Münih merkezli CESifo’da Araştırma Kümesi Başkanı Enstitü. Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır. prof. Dr. Ufuk Akçigit, Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir.

Akçigit geçmişte ve günümüzde Chicago Merkez Bankası, Danimarka Yüksek Öğrenim ve Bilim Bakanlığı, Dünya Bankası, Hutchins Verimlilik Ölçüm Merkezi, IMF, OECD, TCMB gibi birçok değerli ulusal ve uluslararası kuruluşa proje danışmanlığı yapmaktadır.

Bir makro iktisatçı olarak araştırmaları ekonomik büyüme, üretim verimliliği, rekabet, özelleştirme, endüstriyel politikalar, firma dinamikleri, beşeri sermaye ve inovasyon ekonomisi konularına odaklanmıştır.

BİRÇOK ARAŞTIRMA VE SOSYAL BİLİM ÖDÜLLÜ

prof. Dr. Akçigit, makroekonomi alanındaki çalışmalarıyla geçen yıl Almanya’da Max Planck-Humboldt araştırma ödülüne layık görüldü. Sosyal bilimler alanında dünyada ilk kez verilen 1,5 milyon avroluk araştırma fonu sayesinde oluşturduğu grupla, birleşmede 1990’lı yıllarda yaşanan ekonomik bozulmaları ve halen devam eden gelir uçurumunu irdeliyor. Doğu-Batı Almanya.

Akçigit, 2021 yılında ABD’de John Simon Guggenheim Vakfı tarafından iktisat bölümünde “sanat ve bilim alanlarında olağanüstü yeteneklerini ortaya koyan profesyonellere” verilen Guggenheim ödülünü kazandı.

Amerikan Ulusal Bilim Vakfı’nın genç akademisyenlere 500 bin dolar bedelle verdiği CAREER ödülüne layık görülen Akçigit, 2022’de Almanya’da Küresel Ekonomi Ödülü ve Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü’nün de sahibi oldu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu