Teknoloji

Yapay Zekanın Çevreye Verdiği Zararı Görmezden Gelmek: Gittikçe Daha Fazla Enerji Tüketiyor!

Yapay zekanın gücü ve potansiyeli çoğu zaman tartışma konusudur. Birçok kişi için heyecan yaratan yapay zeka tabanlı SohbetGPT, Geri kalanı için, felaketin habercisi denir. Bu bahisle ilgili son dönemlerin en çok konuşulan olayı ise elbette senaristlerin yapay zeka nedeniyle aldığı grev kararı.

İlk başlarda herkesi heyecanlandıran ChatGPT geliştirmesi, kısa sürede farklı rakipleri de bünyesine kattı. Birçok teknoloji şirketi yavaş yavaş kendi botlarını oluşturmaya başlıyor. Ancak bu noktada teknolojiden heyecan duyanlar, Yapay zekanın çevreye verdiği zararı gözden kaçırdı.

Yapay zeka 2030 yılına kadar tüm elektriğin %3,5’ini tüketebilir

Kripto para madenciliği gibi, yapay zeka da bilgileri işlemek için yüksek güçlü grafik işleme birimleri gerektirir. analistler yapay zekanın karbon ayak izi,Şu anda en fazla sera gazını üreten Bitcoin madenciliği, gelecekte fena olmasa da en az onun kadar kötü olabileceğini tahmin ediyor.

Özellikle yakından deneyimlediğimiz ve Türkiye dahil birçok ülkede ölümlere neden olan bu yaz aylarında. yüksek hava sıcaklığı,Hatta ne kadar kırılgan bir gezegene sahip olduğumuzun en büyük kanıtlarından biridir.

Ve şu anda dünyanın ihtiyacı olan son şey; daha fazla sera gazı.

Mevcut bilgilerle Bitcoin madenciliği, küresel CO2 emisyonlarının bir tahminidir. %2 sorumludur.bir danışmanlık firması Gartner2030 yılına kadar yapay zeka gelişmeleri bu hızda ilerlerse, endüstrinin küresel elektriğin %3,5’ini tüketeceğini tahmin ediyor.

Örneğin Open.AI, chatbot hizmetini dünya çapında 100 milyondan fazla kullanıcıya ulaştırmak için yalnızca günlük bilgi işleme maliyetlerini tahmin etti. 700.000 $ harcar. Öte yandan, birçok şirket ChatGPT kullanımını yasakladı, ancak bunun yerine kendi botlarını geliştirmeye başladı.

Bitcoin’in karbon ayak izi neredeyse Yeni Zelanda kadar büyük!

Araştırmacılar, ChatGPT’nin öncülü GPT-3’ün 500 milyardan fazla kelimeden oluşan bir bilgi tabanı üzerinde eğitildiğini öğrendi. 1.287 megavat saat elektrikVe 10.000 bilgisayar çipi olacağını varsayar. Bu önlem Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık bir yıldır. 121 konuta sağlanacak güce eşdeğerdir.

GPT-3’ten Temmuz’da yayınlanan GPT-4 570 katdaha fazla parametre üzerinde eğitilmiştir, yani öncekinden daha fazla güç kullanabilir.

Bitcoin şu anda 2015 ile karşılaştırıldığında 66 kat daha fazla güç tüketir; Öyle ki Çin ve New York kripto para madenciliğini yasakladı. Yılda Bitcoin madenciliği 137 milyon megavat saat elektrikyanar ve karbon ayak izi neredeyse Yeni Zelanda kadar büyük.

haberortakoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu