Ekonomi

Bakan Bolat: Ticarette cezalar artırılacak, kapatma cezaları gelecek

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’ne katılarak, dış ticaretin dolar üzerinden yapılması ve dolar/euro paritesinin durumu soruldu. “Doların euro karşısında düşük olması bizim lehimize.”O cevapladı:

Bakan Bolat, hizmet ihracatının öneminden Gümrük Birliği’ndeki son duruma, tır şoförlerinin sınır kapılarında bekletilmesinden vizelerin hızlandırılmasına kadar önemli konulara yanıt vererek, sorunların çözümü için çalıştıklarını ekledi.

Piyasada fiyatları fahiş oranda artıran, sektör üzerinde baskı oluşturan, spekülatif hareketlerle ticareti aksatanları Ticaret Bakanlığı’nın tüm birimleriyle takip ettiklerini belirten Bolat, bu konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı:

Şimdi torba kanun hazırlıyoruz. Ticarette cezalar artırılacak, uyarılar sonucunda kurallara uyulmaması halinde her alanda kapatma cezaları uygulanacak. Bu konuda çok kararlıyız.

“İndirimler daha fazla olmalı”

Gıda fiyatlarındaki artışın vatandaşları etkilemesi nedeniyle alınan indirim kararını da değerlendiren Bolat, indirimlerin daha yüksek olmasını istediklerini belirtti.

Bakan Bolat’ın konuşmasından satırbaşları:

-Gayrimenkul ve otomobil satışlarında manipülatif satış yapanları ağır şekilde cezalandıracağız, reklam yayınlayan siteler de cezalandırılacaktır.

-Piyasadaki birinci el araçlarda herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Döneme dair bir sakinlik var. İkinci elde spekülasyon yapanlar isyan ettiğinde piyasa gerçek satıcılara bırakılır ve normalleşir.

-Mobilya üreticileri de yıl sonuna kadar fiyat artışı yapmama kararı aldı. Aynı hareketi tekstilcilerden de bekliyoruz.

-Tüketici güveni arttı.

-TOBB indirim davetimize olumlu yanıt verdi. Türkiye’deki tüm odalara yayılmış durumda ve bizimle tam işbirliği yapıyor.

-Tüketiciler indirim yapmayanları siliyor. Müşterinin isteklerini karşılayamayanlar piyasadan elenir.

-Enflasyon yalnızca perakende sektöründen etkilenmiyor. 3’e etkisi var. Akaryakıt da onu önemli ölçüde etkiliyor. Vatandaşın alışveriş sepetinde indirim yapmaya çalışıyoruz. Enflasyonu düşürecek birçok faktör var.

cungus-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu