Ekonomi

Karsan’ın 240 elektrikli aracı Romanya’da hizmet verecek

Distribütörü Anadolu Automobil Romanya (AAR) ile Romanya’daki faaliyetlerine devam eden Karsan’ın 240 aracı Romanya’da hizmet verecek.

Markadan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’nın ulaşım altyapısının elektriklenmesinde öncü rol oynayan Karsan, geliştirdiği yüksek teknolojili modellerle birçok ülkenin dikkatini çekiyor.

Bir dünya markası olma yolunda büyük adımlar atan Karsan, çalışmalarının meyvelerini Avrupa pazarlarında almaya devam ediyor. Bu kapsamda Karsan, ana pazarlarından biri olan Romanya’daki varlığını üst üste düzenlediği ihalelerle hızla artırıyor.

Karsan elektrikli şehir içi minibüs ve otobüs parkında birinci sırada

Distribütörü Anadolu Automobil Romanya (AAR) ile Romanya’daki faaliyetlerine devam eden Karsan, 2019 yılından bu yana 15 ilde 180 elektrikli araç parkına ulaştı. Yakın zamanda kazanılan Chitila ihalesi ile bu sayı yıl sonunda 240 araca çıkacak.

Yüksek teknolojiye sahip elektrikli araçlarıyla dikkat çeken Karsan, Chatrou’nun raporuna göre 2019-2022 yılları arasında Romanya’nın en büyük elektrikli minibüs ve otobüs parkına ulaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Karsan CEO’su Okan Baş, Romanya’nın Karsan için çok değerli bir pazar olduğunu belirtti.

Romanya’nın toplu ulaşımda elektrik dönüşümüne hızlı uyum sağlayan bir ülke olduğuna dikkati çeken Baş, “Bu hıza 6 metreden 18 metreye kadar her ebatta yüksek teknolojili elektrikli ürünlerimizle cevap veriyoruz. Karsan’ın dinamizmi ile. Markanın teknolojik dönüşüme hızla uyum sağlaması açısından dinamikler oldukça fazla örtüşüyor.” terimleri kullandı.

2018 yılından bu yana yüzde 100 elektrikli modelleri yolların geri kalanına kazandırdıklarını belirten Baş, “2022 yılında Romanya’da elektrikli minibüs ve otobüs pazarında yüzde 21’lik bir paya ulaşarak 2. sırayı aldık. Romanya’nın 15 farklı şehrinde hizmet veriyor Son olarak Chitila “23 belediye ile imzaladığımız elektrikli araç ihalesi ile ülkedeki araç parkurumuz 240’a ulaşacak. Daha fazla Karsan elektrikli aracı yollara çıkacak.” dedi.

“Avrupa’da lideriz”

Karsan’ın Avrupa’da toplu ulaşımın dönüşümünde öncü rol oynadığını vurgulayan Baş, “Karsan e-JEST, 2020 ve 2021’in ardından 2022’de de Avrupa’nın en çok satan elektrikli minibüsü oldu. Yüzde 100 elektrikli e-ATAK modelimiz , 2021’de yakaladığı pazar liderliğini 2022’de Avrupa’da tekrarlamayı başardı. Karsan, Avrupa’daki büyüme hızını ve satış başarısını Kuzey Amerika pazarında da gösterecek.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu