Haber

Malatya’da depremzedeler konteynerlere yerleştirilmeye başlandı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki yıkıcı depremin ardından Malatya’da yıkılan ve ağır hasarlı bina sayısı 5 bin 578 olarak belirlendi.

Depremlerden etkilenen Malatya’da sarsıntının yaraları sarılmaya devam ediyor.

Depremde evleri hasar gören vatandaşlar ilk etapta çadır kentlere, spor salonlarına ve geçici bakım merkezlerine yerleştirildi.

Bir yandan ailelerin şehrin farklı noktalarında konaklaması için konteynerlerden oluşan kesintili barınma merkezlerinin kurulması için çalışmalar başlatıldı.

Depremzedeler konteynerlere yerleşmeye başladı

Daha önce Malatya İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından yapılan ve acil durumlar için hazır bekletilen konteyner kent, Beydağı Kesintili Barınma Merkezi’ne dönüştürülerek depremzedeler barınmaya başlandı.

2 bin konteynerde 10 bin kişi kalacak

Malatya İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Van Valiliği ekipleri ve yardımsever vatandaşların koordinasyonunda 7/24 çalışmaların sürdürüldüğü bölgede, kesintili barınma merkezinde kurulumlar tamamlandığında yaklaşık 10 bin 2.000 konteyner ile insanlar barınacak.

“Bizi sorgusuz sualsiz götürüp yedirdiler”

Valilik tarafından evlerinin yıkıldığını ve konteyner kente yerleştirildiklerini belirten depremzede Zeynep Temelli, şu ifadeleri kullandı;

Göç İdaresi elinden geldiğince yardımcı oluyor. İlk günden bizi aldılar. İkinci depremden sonra buraya geldik. Bizi buraya sorgusuz sualsiz götürüp yedirdiler. Evimiz depremde ağır hasar gördü, içeri giremiyoruz. Evden çorap bile alamadık. Arabalarla dışarıdaydık, bizi buraya yönlendirdiler. Tanrı herkesi korusun. Bize ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorlar. Biz de insanız, her şeyi isteriz. halimize çok şükür. Tanrı herkesi korusun.

haber-luleburgaz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu